İzlanda’da OHAL İlan Edildi

İzlanda Meteroloji Ofisi (IMO), Reykjanes yarımadasında bulunan Fagradalsfjall yanardağının yakınlarında son günlerde volkanik patlama olasılığının arttığını gösteren bir dizi güçlü deprem kaydettiklerini ifade etti. İzlanda Sivil Koruma Ajansı ise dün yaptıkları açıklamada yanardağa yakın bir liman kenti olan Grindavik kentinde tahliye

İZLANDA METEROLOJİ OFİSİ UYARDI

IMO, büyük miktarda erimiş kayaların yeraltına yayılıp yüzeye çıkabileceğinden endişe duyduğunu vurgulayarak “Magma miktarı, Fagradalsfjall’daki patlamalarla ilişkili en büyük magma sızıntılarında gözlemlenen miktardan önemli ölçüde daha fazladır” ifadelerine yer verdi.

“ACİL BİR TEHLİKE YOK”

İzlanda Sivil Koruma Ajansı, tahliye kararının IMO’nun “Şu anda oluşmakta olan bir magma tünelinin Grindavík’e ulaşabileceğini” aktarması sonrasında karar verildiğini belirtti. İzlanda Sivil Koruma Ajansı, Grindavik vatandaşlarına, “Sakin kalın çünkü önlem için yeterli zamanımız var” çağrısında bulundu.

Açıklamada, “Yakında acil bir tehlike yok, tahliye öncelikli olarak önleyici olup tüm Grindavik sakinlerinin güvenliği temel amaçtır” ifadeleri yer aldı. Olağanüstü hal kapsamında kente giriş ve çıkışların kapatıldığını belirten Sivil Koruma Ajansı, tahliye planına ilişkin bilgileri vatandaşlar ile paylaşmaya devam ettiklerini ayrıca belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir