2024’te Ortalık Karışacak, Vaziyet Alın

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2024’ün ikinci yarısından itibaren uygulanan ekonomik politikalarının olumlu sonuçlarının alınacağını ifade etmişti. Dünya’dan Dr. Bertan Kaya’nın bugünkü yazısında 2024’ün zor bir sene olacağını ifade etti. Peki 2024 neden zor bir sene olacak?

‘2024 ZOR SENE OLACAK’

Dr. Bertan Kaya’nın ‘Ortalık Karışacak’ başlıklı yazısında bunun sebepleri şu sözlerle anlatıldı:

“2024 neden zor bir sene olacak? İlk sebep finansmana erişim zorlukları ve maliyetleri. Erişim kolaylasa da, maliyetler çok yüksek. İkinci olarak, firmaların borçla dönüyor olmaları, farklı bir riski ortaya çıkartıyor.

Talebin azalması zaten kaldıraç oranı çok yüksek olan şirketlerin, borç alma ve geri çevirmesinde büyük sorunlar oluşturacak. Bu nedenle dış pazarlara yönelin mesajları veriyor. Üçüncü sorun, talepte gerileme ile oluşabilecek atıl kapasite. Bu da maliyetleri artıracak. Kira, personel ücretleri, enerji, ithal hammadde gibi unsurlarda ortaya çıkması beklenen artışları da buna eklerseniz, firmaların 2024’te işi kolay değil.”

“YURT DIŞINA YATIRIM YAPIN”

“Son bir senedir yurt dışına yatırım yapın, yurt dışında operasyonlarınız olsun, ihracat, greenfield veya satın alma fark etmez, mutlaka yurt dışından gelir elde edin diyorum. İkincisi, ciro değil, hatta kar bile değil, nakit odaklı yönetme becerinizi geliştirin mesajları veriyorum.

Likidite riskinizi önemseyin diyorum. Üçüncüsü de emtialaşmış yani fiyat rekabetine dayalı bir iş modelimiz var ise, rakipleriniz ile farklılaşmak adına inovasyona ağrılık verin, yeni ürün, hizmet, iş modeli, pazar, deneyim, süreç veya daha iyisi sektörünüz için yıkıcı inovasyonlar ortaya koyun diyorum. Bu önerileri ciddiye alan firma sahipleri veya genel müdürleri bana ulaşıp, çabalarını ve geldikleri noktayı benimle paylaşıyorlar.

Mutlu oluyorum. Bu işlere 2022 sonunda başlamış olan firmalar, bu tarih itibariyle epey mesafe almışlardır. Elbette kriz veya türbülans dönemleri için farklı pek çok strateji mevcut. Bunları da sonraki yazımda paylaşacağım. Ama işin ana fikri bu. 2024’ten iş (business) anlamında sağ çıkmak istiyorsanız, bu üç konuda bir şeyler yapmalısınız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir