Asya’da tansiyon yükseldi: Myanmar Çin’i vurdu

Uluslararası kamuoyu gözünü Rusya-Ukrayna, İsrail-Hamas savaşı ve İran’a dikmişken, Asya’da da tansiyon git gide yükselmeye başladı. Japonya ve Güney Kore arasında yaşanan “Pasifik Kardak”ı krizi sonrası bugün Myanmar ile Çin arasında tansiyon bir anda fırladı.

Myanmar’dan fırlatılan top mermileri sınırı aştı ve Çin’in bir sınır kasabasına isabet etti. Top mermisi sivillerin olduğu bölgeleri vururken, Çin medyası çok sayıda insanın yaralandığını duyurdu.

Tsunami kriz doğurdu: Pasifik’in Kardak’ıGüncel

İNSANLAR KENDİLERİNİ YERE ATTI

Askeri cunta ile isyancılar arasında çatışmaların sürdüğü Myanmar’da yaşananlar Çin’in tepkisini çekti. Çin’in resmi medya kuruluşlarından Global Times, sosyal medya üzerinden bir video yayınlayarak top mermilerinin vurduğu anda çekilen görüntüleri gözler önüne serdi.

Video görüntülerinde insanların, “Polisi çağırın” diyerek kendilerini yere attığı görülüyor. Çin’in Myanmar sınırının yakınlarındaki Yunnan bölgesindeki Zhenkang şehrinde yaşanan olayda ilk belirlemelere göre 5 kişinin yaralandığı açıklandı. Yaralananların hastaneye kaldırıldığı da belirtildi.

DAHA ÖNCE DE YAŞANMIŞTI

Bu olay akıllara 2015’te yaşanan benzer bir durumu da getirdi… 2015 yılında yine Myanmar tarafından fırlatılan top mermisi 5 kişinin yaralanmasına sebep olmuş ve Pekin’in büyük tepkisini çekmişti.

2009 yılında da onbinlerce Myanmarlı Çin’e giriş yapmak istemiş ve büyük bir izdiham yaşanmıştı.

Çin sık sık Myanmar’da taraflara itidal çağrısı yaparken, Birleşmiş Milletler’in resmi verilerine göre 27 Ekim’den beri Myanma’da 660 binden fazla insan evini terk etmek zorunda kaldı. Krizin başladığı günden beri ise toplam 2.6 milyon insanın yaşadığı yerleri terk ettiği belirtildi.

Yaşananların ardından Çinli yetkililer Myanmar’ın kuzeyine seyahat gerçekleştirmemeleri için vatandaşlarına çağrıda bulunurken, taraflara da itidal çağrısında bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir