‘Bilimde Kadın’ burs programı, dünya standartlarında eğitimin kapılarını açıyor

British Council’ın ‘Bilimde Kadın’ programı, yetenekli kadın bilim insanlarına Birleşik Krallık’ta yüksek lisans yapmaları için burs sağlayarak dünya çapında kariyer başarılarını teşvik ediyor. Program bu yıl, Türkiye de dahil olmak üzere 12 ülkede 25 burs vererek çeşitli kurslara erişim sağlarken aynı zamanda tüm eğitim ücretlerinin karşılanması, aylık yaşam bursları, ulaşım masrafları, vize ve sağlık sigortası ücretleri gibi kapsamlı avantajlar sunuyor.

Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü (11 Şubat) kapsamında British Council’ın ‘Bilimde Kadın’ programı, yetenekli kadın bilim insanlarına eşsiz bir burs imkanı sağlayarak Birleşik Krallık’ta dünya standartlarında lisansüstü eğitim almalarına olanak tanıyor. Bu program, bursiyerlerin hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası bir kariyer başarısı elde etmelerini sağlıyor.

British Council bu yıl Türkiye, Batı Balkanlar, Orta Asya ve Güney Kafkasya’dan 25 bursiyere toplam 900 bin Sterlin değerinde burs sağlıyor. Program, Birleşik Krallık’ın beş seçkin üniversitesinde (University of BradfordCranfield UniversityUniversity of GlasgowUniversity of St Andrews ve University of Stirling) 67 yüksek lisans (MSc) programından oluşan geniş bir yelpazeye erişim sunuyor. Bursiyerler eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkelerindeki STEM (bilim, teknoloji, mühendislik, matematik) sektörüne katkıda bulunmak üzere ülkelerine dönerek Birleşik Krallık’taki bağlantılarını ve deneyimlerini paylaşıyor.

Yurtdışında eğitim alma şansı bulamayanlar için bir fırsat olarak tasarlanan program, bu burs olmadan yurtdışında eğitim alamayacak olan başvuru sahiplerine öncelik veriyor. Eşitlik, çeşitlilik ve kapsayıcılığa vurgu yapan program, her yaştan kadının başvurusunu kabul ediyor. Ayrıca, başvuru sahiplerinin, uygun bir lisans derecesine sahip olmak da dahil olmak üzere, seçecekleri üniversite programının kabul koşullarını karşılamaları gerekiyor.

2024-5 akademik yılı için ‘Bilimde Kadın’ bursiyerleri, tam öğrenim ücretlerini, aylık yaşam burslarını, ülkelerinden Birleşik Krallık’a gidiş-dönüş uçuşlarını, vize ve sağlık sigortası ücretlerini ve gerekirse IELTS sınavı için geri ödemeyi kapsayan yardımlara sahip oluyor. Burs programı kapsamında sunulan ek destekler arasında ise kurs dahilindeki temel seyahatler ve materyaller gibi eğitimle ilgili masrafların karşılanması da bulunuyor.

Başvurular, üniversiteler aracılığıyla doğrudan yapılabilir. Başvuru sahipleri, Şubat ayı itibariyle mevcut bursların tam listesine erişmek için British Council Türkiye web sitesini ziyaret edebilirler. Bursiyerlerin programa başvurmaları için son tarih 30 Nisan 2024’tür.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir