Copacabana ruhu… Dünya magazin tarihinin 100 yılı bu otelde geçti

Beş yıldızı, ilginç ve göz alıcı anekdotlarla dolu 100 yıllık tarihi ile Copacabana Palace’ı gerçekten özel kılan şey, Luiz Filipe Ribeiro de O Fenômeno -Ronaldo- , Gaúcho – Ronaldinho- veya Brezilya futbolunun yeni sansasyonu Endrick ile sohbet ederken kahvaltı yapmanın rahatlığıdır. Her şeyden önce, bu özel konaklama yerini özel kılan şey, onu daha az özel kılan şeydir: Rio de Janeiro’nun tamamına yayılan, bir ürün olarak paketlenemeyen veya bir deneyim olarak satılamayan Rio’nun o görkemli özü. Genç garson Luiz Filipe Ribeiro’nun güneşli neşesi, sayısız futbol rozetiyle yüzleşirkenki geniş altın ruhu, tadına baktığınız tapyoka çöreğinin nasıl yapıldığını size açıkladığında: bu ilk şey. Ve sonra diğer her şey.

Copacabana Palace kitabının yazarı Francisca Matteoli, “Açıldığından beri insanların kendilerini iyi hissettiği bir otel oldu” diyor. Là où commence Rio (Vendôme Press, 2023), güzel bir fotoğrafik sunuma sahip bir kitap. İnsanların kendilerini önemli, eşsiz ya da cennetteymiş gibi hissettiklerini söylemiyor. Bu kadar pahalı bir yer için daha anlaşılması zor bir şey söylüyor: “İnsanlar kendilerini iyi hissediyor.” Copa’nın – arkadaşlar için – katı maddi lüks açısından değerlendirilmemesi gerektiğini savunuyor. “Benim için önemli olan cazibe, zamanla daha iyi hale gelen ve 1923’te açıldığından beri otele gelmeye başlayan ailemde olduğu gibi nesilden nesile aktarılan o ebedi şey. Rio’yu ve oteli iyi tanıyorum. … ve burada karşılaştığım insan kalitesi beni şaşırtmaktan asla vazgeçmiyor.

Şimdi diğer her şey için.

Bir bakalım.

Geri kalan her şey yarı olimpik havuzda bir şişe şampanya içmek – Copacabana’da her zaman tekrarladığımız gibi “efsanevi havuzumuz”; “efsanevi” her zaman “havuzun” önünde – 1991’de bir sabah Lady Di’nin tek başına yüzdüğü, Prens Charles’ın ise kıtasal bir mesafede Amazon’un tadını çıkardığı ya da 1970’te Janis Joplin’in Los Angeles’ta aşırı dozda eroinden ölmeden birkaç ay önce girdiği yer. Copacabana Sarayı’nın kilometre taşlarının da gösterdiği gibi, Los Angeles’a çıplak girdiği ve “otelden ayrılmaya davet edildiği” iddia edilmektedir. Bir otel ve tarihi (DBA, 2009), gazeteci Ricardo Boechat (1952-2019) tarafından kaleme alınmıştır.

Efsanevi yüzme havuzunda şampanya içilebilir ve şişesi yaklaşık 40 Avro’ya bir Brezilyalı veya 1.200 Avro’ya bir Fransız, tıpkı diğer her şeyin 500 Avro veya 7.000 Avro’ya geceyi geçirebileceği gibi. Bu yıl Dünya Seyahat Ödülleri tarafından Güney Amerika’nın en iyi süitleri seçilmiştir. Ve oda kategorisi ne olursa olsun, her misafirin ‘rahatlatıcı papatya kokulu yastık’ veya ‘rejeneratif teknolojili aloe vera yastığı’ gibi seçeneklerle özenle seçilmiş bir ‘yastık menüsü’ vardır.

Yastıklar, iyice dinlenmiş olarak uyanmak, pencereleri açmak ve Copacabana plajını ayaklarınızın dibinde görmek için kullanışlıdır; tuzlu deniz, kirli şehir ve tropiklerle dolu o sıcak, parfümlü hava atmosferi aniden sizi, yüzünüzü Atlantik Okyanusu’nun mavi enginliğine boğar.Bunun diğer her şeyin bir parçası değil, ilk, kamusal ve evrensel Rio de Janeiro’nun bir parçası olduğunu söyleyebilirsiniz; tıpkı tesadüfen on yıl boyunca Copa’da oynayan, temizlikçi olarak işe başlayan, garsonluk yapan ve lüks otel endüstrisinde büyük veri kullanımı konusunda uzmanlaşmak için sistem geliştirme analizi eğitimi alan Luiz Filipe Ribeiro’nun geniş altın zihni gibi.

Ural dansçısı Rudolf Nureyev’in 1971’de yaptığı gibi Brezilya güneşinin doğuşunu beyaz çarşafların arasından izleyebilmek için yatağınızın pencereye bakmasını istemek muhtemelen diğer her şeyin bir parçası olacaktır; bunu isteyin ve elbette dileğiniz yerine getirilsin.

Copacabana Sarayı’nın yöneticisi Ulisses Marreiros.LUISA DORRGeri kalan her şey Michelin yıldızlı iki restoranı, Pan-Asya Mee ve İtalyan Cipriani ile ilgilidir.Havuz başı restoranı Pérgula, hamur işleri, Brezilya tatlıları, cajá kompostosu, cumhuriyetin çeşitli bölgelerinden konserve ballar, sucos (meyve suları), meyveler, abacaxi (ananas), mamão (papaya), melancia (karpuz), seçkin ve sadık konuklarından Monakolu Albert’in çok sevdiği meyve olan melão (kavun) ile opera alkışlarına layık bir kahvaltı sunmaktadır.Pérgula’da Cumartesi günleri feijoada günüdür; her ne olursa olsun, Brezilya popüler kültürünün klasik yemekleri Copacabana Sarayı gibi ulusal bir simge yapının gastronomik şemasında daha merkezi bir yere sahip değildir;Belki de en iyi iki restoranından en azından birinin kendisini Amazon yağmur ormanlarının Ferran Adrià’nın dediği gibi “lezzetin son sınırını” temsil ettiği 8,5 milyon kilometrekarelik bir ülke olan Brezilya’nın yeni mutfağına adaması faydalı olacaktır.” .

Bu belki de dış dünya düşünülerek tasarlanan bu otel ihtişamının başlangıçtaki zihniyetinin bir izidir.

Başkan Epitácio Pessoa, 1922 yılında, bağımsızlığın yüzüncü yıldönümünü kutlamak üzere, o zamanlar başkent olan Rio’nun konuklarını görkemli bir konaklama yerinde ağırlamasını istemişti. Başkan, bir otel sahibi ve ülkenin en büyük aile servetlerinden birinin üyesi olan Octávio Guinle’yi projeye dahil etti. Bina yüzüncü yıldönümü için zamanında tamamlanamadı. İşin büyüklüğü ve çok sayıda ithal malzemenin teslim alınması için gereken zaman nedeniyle açılışı 1923’e kadar ertelendi: Carrara’dan mermer, Çekoslovakya’dan lambalar, Fransız ve İsveç mobilyaları, İngiliz halıları, hatta çimento bile Almanya’dan ithal edildi.Fransız mimar Joseph Gire, eklektik dış cephesini, Versailles Antlaşması’nı imzalamak üzere Avrupa’ya giden Başkan Pessoa’yı etkileyen Côte d’Azur otelleri Carlton ve Negresco tarzında tasarladı.

Otelin ticari koridorunda bir kuvars heykeli.LUISA DORROOdalardan biri, ışık dolu, ferah ve her zaman Rio’nun, manzaralarının, biyolojik çeşitliliğinin güzel resimleri veya fotoğrafları, daha sade bir çerçeveleme kriteriyle daha güzel olabilecek baskılar.LUISA DORRBu anıtsal güzel sanatlar binasını Copacabana’da inşa etmek çok zorlama bir fikirdi; Copacabana ikinci konut bölgesi olarak yeni yeni gelişmeye başlamıştı ve şehir merkezinden çok uzaktaydı.Çok zorlama bir fikirdi. Ve çağdaş Rio’yu şekillendiren bir başarıydı.Gazeteci Maneco Müller’in (1923-2005) Boechat’ın harika kroniğinin önsözünde yazdığı gibi: “Eski Copa, Rio’nun tarihinin ve hatta coğrafyasının bir parçasıdır.Sonuçta, oteli haritaya koyan Copacabana plajı değil, plajı haritaya koyan Copacabana sarayıdır.”

Copacabana kısa sürede Brezilya’nın ötesinde bir referans haline geldi. Otelin açılışından sadece 10 yıl sonra, 1933 yılında, milyonlarca dolarlık kumarhanesi faaliyete geçtiğinde, Hollywood, başrollerini Ginger Rogers, Fred Astaire ve Dolores del Río’nun paylaştığı ve Kaliforniya’daki RKO stüdyolarında çekilen Flying Down to Rio müzikaliyle dünya çapında bir imaj yarattı.

Francisca Matteoli, “Benim için otelin en ihtişamlı dönemi, seyahatin altın çağı, geçen yüzyılın ilk on yıllarına kadar süren macera ve keşif dönemiydi” diye açıklıyor.

En sevdiği anekdot, 1930 yılında Şilili büyükbabasının otele bavullarla geldiği ve bir grup hayranının onu aynı anda gelmesi beklenen aktör Tyrone Power ile karıştırdığı zamana ait. Matteoli’nin büyükbabası, yanlış anlaşılmayı çözmek için acele etmek bir yana, imza vermek için durdu. O zamana kadar otel zaten edebi olaylar üreten bir makineydi. 1928’de Başkan Washington Luís ile yaşananlar ciddiydi.Boéchat’a göre, romantik bir ilişki yaşadığı Fransız kadın Yvonette Martin’in süitine zorla girmeye çalışmış ve Martin de onu karnından vurmuştu.Başkan hastaneye kaldırıldı ve apandisit ameliyatı geçirdiği bildirildi.

COPACABANA SARAYI YÜZME HAVUZU YAŞAN TARİH

Copa hikâyeleri hiç bitmez. Marlene Dietrich’in otelin konser salonu Golden Room’un soyunma odasında Copacabana plajından kum dolu bir buz kovası isteyip içine işemesi, Orson Welles’in ortağı Dolores del Río ile telefonda tartıştıktan sonra bazı versiyonlara göre daktilosu da dahil olmak üzere mobilyaları pencereden efsanevi yüzme havuzuna fırlatması ya da Guinle’in soğukkanlılığını kaybetmeden büyük hasara yol açan 1953 yangını gibi yeterince örnek var: Alevler kompleksin bir bölümünü kasıp kavururken, Norveç Prensesi Ragnhild’in bol miktarda bagajı planlanan kalkış için tam zamanında salonda hazırdı.Guinle, her ayrıntıya dikkat eden 1.400 çalışandan oluşan bir ekibi yöneten mükemmeliyetçi biriydi.Çalışanlar için hazırladığı kurallar listesinde, “dolaylı da olsa” müşteriyi eleştirmekten kaçınmak ya da “ne sözle ne de hareketle onun tuhaflıklarının farkında olduğunuzu asla göstermemek” yer alıyordu.

Bugün otelin müdürü Portekizli Ulisses Marreiros, 15 yaşında bir süpermarkette çalışmaya başlayan ve kısa sürede “Portekiz’in güneyindeki ilk otelim” dediği kariyerine adım atan, ağırbaşlı ve zarif bir adam.”1.380 odalı üç yıldızlı bir oteldi, bira ve cips satışları açısından bölgede bir numaraydı”, Cipriani’deki bir masada enfes lokmalar ve nefes kesici yemek ve şarap eşleştirmeleri arasında şöyle diyor: “Misafirperverlik antropolojik bir deneyimdir. Hatta lüks sektörde daha da antropolojik bir deneyimdir” derken, bir garsona, iri yarı sarışın bir müşteriye şampanya kadehinin ağzına kadar doldurulmasını istemesine gerek olmadığını açıklaması gerektiğini işaret ediyor. Servis ettikleri şişenin fiyatı müdahaleyi haklı çıkarıyordu: “Anladığınız gibi burada milkshake işinde değiliz.”

Marreiros, konukların davranışlarının genellikle tamamen doğru olduğunu ve neredeyse hiç istisna olmadığını belirtiyor.Yıldız Rod Stewart’ın 1977 yılında başkanlık süitinde düzenlediği futbol maçı gibi krizler yaşamamışlar.İskoç futbolunun yol açtığı hasar nedeniyle müzisyen de kendisinden önce Joplin’in yaptığı gibi – çok güzel bir örtmece – “otelden ayrılması istendi”.Bizim ziyaretimiz sırasında Red Hot Chili Peppers ev sahipliği yapıyordu. Sakin Pergula’daki bir brunch’ta birliklerinin hafif gürültülü bağırışlarını engelleyen varlığı fark edilmiyordu.

PERGULA RESTORAN

Cipriani’de akşam yemeği yerken, müdür otelin tarihindeki en büyük değişiklikleri kısaca anlatıyor. Octávio Guinle 1968’de öldü. Yerine, 1960 yılında başkentin kurulmasından bu yana düşüşte olan Rio’da çılgın harcamalar ve yeni beş yıldızlı otellerin rekabeti ile anakronik bir yönetim modeli devralan eşi Mariazinha geçti. Brasilia oldu. Copacabana’yı Orient-Express grubuna entegre eden James Sherwood’un teklifini kabul ettiği 1989 yılına kadar satışa direndi, ardından Belmond, 2018’de LVMH tarafından satın alındı ve şu anda resmi adı: Copacabana Palace, A Belmond. Otel, Rio de Janeiro.

Sherwood otuz yıl önce çalışmalara başladığından beri yenileme çalışmaları durmadı.Son olarak tiyatronun 2022 yılında yeniden açılması planlanıyor.Tiyatro 27 yıldır kapalıydı.Mimar Ivan Rezende tarafından yenilendi.”1953’teki yangından ve ardından gelen reformdan sonra her şey kaybolmuştu.Neye benzediğini yorumlamak için bazı arkeolojik çalışmalar yapmak zorunda kaldık” diye açıklıyor.Sonuç, sesin yansımasını ve emilimini iyileştirmeye yardımcı olan yüzey kabartmalarına sahip yerli ahşaplardan oluşan kübik bir alan. Yenileme tamamlandığında, bir gün Caetano Veloso bizimle röportaj yapmaya geldi.

Copacabana özünü koruyarak, klasikliğini koruyarak ve modernleşerek evrim geçiriyor.Hayaletlerin, Octávio’nun yeğeni, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın yıldızlarına köprü görevi gören bir playboy, yaşadığı ve özenle israf ettiği otelin kuzen cicerone’u Jorginho Guinle gibi korkunç hayaletlerin yaşadığı bir 21. yüzyıl lüks otelidir.2004 yılında bir gün, hastanede ölmek üzereyken, yaşlı Jorginho Copacabana Sarayı’ndaki 153 numaralı süitine “ao céu” transfer edilmesi emrini verdi. Vanilyalı ve karamelli milkshake sipariş etti, akşam yemeğinde tavuk straganof yedi, tatlı olarak ahududu şerbeti içti ve şafak vakti Rio’nun ruhu gibi altın rengi ve geniş, tatmin olmuş ve mahvolmuş bir şekilde öldü.

Odatv.com|Çeviri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir