Odatv yazarı meclis gündeminde… Konu: İliç faciası

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder başkanlığında toplandı. TBMM Genel Kurulunda konuşan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ODATV yazarı İbrahim Gündüz’ün kitaplarını Meclis Genel Kurulunda gündeme getirdi. Gürer, “Onu okuyan biriniz yok mu? Olayın olacağı belliydi” dedi.

Gürer, TBMM Genel Kurulunda şunları söyledi:
“Bakınız İbrahim Gündüz diye kitap yazan gazeteci bir arkadaşımız var. Bugün Türkiye madenlerinde nerede ne risk varsa o kardeşimiz gitti, hepsini derledi kitap haline getirdi. Onu okuyan biriniz yok mu? Olayın olacağı belli. Bakana soruyoruz, siyanürle altın aramayla ilgili ne yapılıyor diyoruz, bakan kendince kafa buluyor, altın siyanürle çıkarılmaz. İşlenmesini soruyoruz, o altının çıkarılmasıyla ilgili yanıt verip olayı savsaklıyor. Herkes işini doğru yapsa bugün bunlar olmaz. AKP iktidarları döneminde Türkiye’yi Avrupa’da iş cinayetlerinde birinci sıraya taşıyan bu vurdum duymazlıktır. Kalkıp da günah çıkarmanın alemi yok.

Meclis araştırması açılsa ne olacak. Meclisin raporu ortaya çıkarsa sorumlular gerekli cezayı alacak mı? İşin birinci noktasından Başbakana kadar kim sorumluysa, bugün toprak altında kalandan da, Fırat’a ulaşmaz umarım, ulaşırsa ülkenin içine düşeceği tazminat davaları dahil her sorunun vebalini taşıyor. Birilerini zengin edeceğim diye ülkeyi kritik bir noktaya taşımanın alemi yoktur. Eğer bu siyanür Fırat nehrine ulaşırsa yalnızca Türkiye değil, uluslarası anlamda başımıza gelecekleri öngörmek lazım. Bu nedir ya, ne orman kaldı, ne tarım alanı kaldı, ne sit alanı kaldı, ne askeri bölge kaldı. Üç kuruşluk birileri malı götürecek diye ülkenin değerleri çarçur ediliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir